Psikolojik Danışma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

01. Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma, “bireylerin (danışanların) kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki alanlarda gelişmelerini, bu alanlarda karşılaştıkları sorunlarla başa çıkabilmelerini ve genel olarak yaşamlarını doyum alarak sürdürebilmelerini amaçlayan, psikolojik danışman* tarafından sunulan profesyonel bir yardımdır” (İzmir Psikolojik Danışma Derneği, Psikolojik Danışmanlık İş Analizi, 2006, s. 1).

Psikolojik danışma özünde, bir “gelişim” sürecidir. Bu süreçte, sorununuzu, yargılayıcı olmayan ve güvenli bir ortamda rahatça ifade etme olanağı bulursunuz. Böylece psikolojik danışmanınızın yardımıyla, sorununuzla ilgili duygu, düşünce ve davranışlarınızı gözden geçirir ve sorununuzun çözümünde size yardımcı olacak yeni bakış açıları ve beceriler geliştirirsiniz. Bu “gelişim”i olabildiğince kolay, kısa sürede ve tatmin edici bir biçimde gerçekleştirebilmeniz için psikolojik danışmanınız, çeşitli bilimsel yaklaşımlar ve teknikler kullanır.

* Psikolojik Danışman: Üniversitelerin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” lisans programı mezunlarının meslek unvanıdır.