Barış Yaka*
Psikolojik Danışman, Dr.

* Barış Yaka; 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden rehberlik ve psikolojik danışmanlık lisansını, 2005 yılında Ege Üniversitesinden rehberlik ve psikolojik danışmanlık yüksek lisansını ve 2011 yılında Ege Üniversitesinden rehberlik ve psikolojik danışmanlık doktorasını almıştır. 1997-2001 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı İzmir (Konak) Rehberlik ve Araştırma Merkezinde çalışmış ve 2001 yılından itibaren, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında çalışmaktadır. Ayrıca, 1998 yılından beri Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinin bir üyesidir. Yaka; meslek hayatına başladığı 1997 yılından itibaren, ergenlere ve yetişkinlere çeşitli konularda (ör. uyum sorunları; evlilik/ilişki sorunları, boşanma/ayrılık; beden imajı sorunları; travmatik yaşantılar; kaygı, korku, panik, stres ve öfke gibi duygular ile ilgili sorunlar; duygudurum sorunları; cinsel sorunlar) psikolojik danışmanlık yapmaktadır. Yaka, danışanlarına yardım ederken bilişsel-davranışçı bir strateji izlemektedir. Başlıca araştırma alanı ise psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışman eğitimidir.

Sorumluluk reddi: birinianlamak.com; sizi özellikle psikolojik danışma, psikolojik sağlık ve sorunlar ile ilgili bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuş bir sitedir. birinianlamak.com’da sunulan bilgilerin doğru, uygun, eksiksiz, etkili ve güncel olmasına azami özen gösterilmektedir. Bununla birlikte, birinianlamak.com’da sunulan bilgilere dayanarak kendiniz veya başkası ile ilgili herhangi bir adım atmadan önce; psikolojik danışman, klinik psikolog, psikiyatr vb. bir uzmanla mutlaka görüşünüz. Çünkü birinianlamak.com’da sunulan bilgilerden yararlanmanız; sizin durumunuzu doğrudan değerlendirme olanağına sahip bir uzmandan yardım almanızın yerini tutmaz. Bu nedenle, birinianlamak.com’da sunulan bilgilere dayanarak kendiniz veya başkası ile ilgili atacağınız adımların sorumluluğu tamamen size aittir.

Ayrıca, bazı bilgi ve materyallere kolayca ulaşmanızı sağlamak amacıyla çeşitli bağlantılara, kitap ve film önerilerine birinianlamak.com’da yer verilmesi; bağlantısı verilen sitelerin, önerilen kitap ve filmlerin içeriklerinin tümünün doğruluk, uygunluk, eksiksizlik, etkililik, güncellik vb. açılardan birinianlamak.com tarafından onaylandığı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle; birinianlamak.com’da bağlantısı verilen sitelerden, önerilen kitap ve filmlerden yararlanıp yararlanmama konusundaki sorumluluk da tamamen size aittir.